Mnoho šoférov a majiteľov vozidiel si plne uvedomuje, že povinné zmluvné poistenie je zákonom nariadené a jeho nerešpektovanie by mohlo mať za následok vysoké pokutovanie. Jednak, že presné sankcie si niektorí neuvedomujú a jednak že si neuvedomujú, prečo ide o povinnosť. Náš článok má preto za cieľ priblížiť toto zabezpečenie vozidla každému, kto nepozná princíp tohto nariadenia. Podrobná charakteristika PZP je dostupná aj online na stránke Uzavripzp, kde okrem iného nájdete aj online kalkulačku pre porovnanie najlacnejších ponúk. Pristúpme teda ku konkrétnym informáciám.
O najlacnejšie PZP porovnanie žiadajte už aj online
Doba napreduj v každej oblasti. Tak už ani o PZP nemusíte žiadať osobne, pretože online metóda je oveľa rýchlejšia a prijateľnejšia. Stačí vedieť, že uzatvorenie toho najlacnejšieho PZP je cez online spôsob jednoduché. Namiesto hodín strávených v rôznych pobočkách poisťovní investujte do pohodlia vášho domova. Je to časovo a finančne maximálne úsporné. Do 10 minút si totiž môžete zistiť výsledky ponúk hneď niekoľkých poisťovní. Vašou jedinou prácou bude vypísanie jedného online formuláru. Doňho treba zadať údaje o poisťovanom vozidle, ale aj o jeho majiteľovi. Napr.:
- či má deti do 15 rokov
- alebo ako dlho sa nachádza v bezškodovom stave atď.
- či máte uzatvorené havarijné poistenie cez https://www.uzavripzp.sk/havarijne-poistenie/
Všetky položky majú vplyv na výsledok porovnania. Presne vidíte, ako veľmi sa môžu jednotlivé ponuky za to isté líšiť. Bez problémov to môže byť až v stovkách eur.
Okrem toho, že získate to najlepšie a najlacnejšie na trhu, to získate najrýchlejšie a najjednoduchšie možne. Kalkulačka vám zobrazí výsledky bezplatne a nezáväzne. Ak sa pre niektorú ponuku zo zobrazených rozhodnete, stačí ak si na ňu kliknete. Tým o ňu požiadate, no je potrebné dopísať ešte niekoľko, tento krát osobnejších údajov. Na mail vám bude odoslaný návrh a podmienky zmluvy, dočasná zelená karta a údaje na zaplatenie faktúry. Posnažte sa ju zaplatiť čím skôr, aby vám daná poisťovňa mohla čím skôr odoslať originál zelenej karty. Tá, ktorú máte na maily platí maximálne 30-dní. No napriek tomu si ju nezabudnite vytlačiť a nosiť pri sebe pri každej manipulácii vozidla.
Nezabudnite podať výpoveď súčasnej zmluvy. A to čím skôr, lehota je 6 týždňov pred výročným dňom.
Čo je vlastne povinné zmluvné poistenie?
Aby mal náš článok zmysel, prvé, čím by sme mali začať je uvedenie toho, o aký produkt vlastne ide. Stručná charakteristika nie je. Ak sa stretnete s jednou vetou, nemusí to na pochopenie princípu stačiť. Najčastejšie túto vetu predstavuje to, že ide o poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Je to fajn, ale čo tým chce básnik povedať? Starší vodiči možno chápu, tí, ktorí si produkt uzatvárajú po prvýkrát, asi veľmi nie. Preto si povedzme, hoc aj nie stručne, čo pod týmto chápať.
PZP je užitočným „výmyslom“ štátu, platiaci skoro všade vo svete, ktorý dáva prácu mnohým poisťovniam. Netreba sa však na to pozerať takto. Je potrebné to vnímať tak, že tento produkt vie byť skutočné nápomocný, ak spôsobíte škodovú udalosť alebo dopravnú nehodu (link na článok). Vďaka tomuto zabezpečeniu nemusíte z miesta utekať, ak ste vinník. Vaša poisťovňa sa totiž bude snažiť vám so všetkým maximálne pomôcť, hlavne teda s finančným odškodnením všetkých poškodených. Vôbec nemusí ísť o malé sumy, môže to predstavovať aj milióny eur, čo taktiež nariaďuje štát.
Väčšina sa spytuje, na čo im toto zabezpečenie vôbec je. Vyššie zmienená charakteristika PZP vám mala dať dostatok argumentov na to, aby ste jeho užitočnosť pochopili. Ak sa to však nestalo, zmienime čísla. Poisťovne majú nariadenie kryť spôsobené materiálne škody až do 1 milióna eur a ujmy na zdraví až do 5 miliónov eur. Kde by ste ich žiadali, kebyže nie ste poistený a spôsobíte ujmy v takom rozsahu?
Na aké vozidlá sa aplikuje?
Táto otázka sa môže zo začiatku javiť pomerne jednoducho. Je totiž niekoľko tábor, ktorých názory na to sa líšia. Nanešťastie, názory jedincov v tomto hľadisku nie sú až také dôležité. Podstatné je, čo hovorí zákon o povinnom zmluvnom poistení, ktorý vám povie presne, aké vozidlo poistiť a aké nie. Jednoducho povedané, poistiť treba skoro všetky vozidlá. Niektorí si myslia, že len osobné automobily, iní zas, že len motorové vozidlá, iní, že len vozidlá s EČV. Nič zo zmieneného nie je pravidlo. Poistiť totiž treba autá každého druhu, motocykle, kamióny, nákladiaky, pracovné či poľnohospodárske stroje atď. To znamená, že ani nemusia byť súčasťou cestnej premávky. Okrem toho sa PZP porovnanie aplikuje aj na nemotorové vozidlá, ktoré sú súčasťou cestnej premávky (prívesné vozíky atď.). Jediné pravidlo, o ktoré by ste sa mali opierať je to, že ho treba na všetky vozidlá, ktoré na svoju prevádzku potrebujú platný technický preukaz.
Poisťovne
Charakteristiku by sme už mali za sebou, no nepovedali sme si nič o poisťovniach. Na Slovensku je ich pomerne dosť. Zmieňme napr.
- Allianz,
- Axa,
- Generali,
- Genertel,
- Kooperativa,
- Komunálna poisťovňa,
- Groupama,
- Union,
- UNIQA,
- Onlia,
- Wüstenrot,
- ČSOB atď.
Takže skutočne, vyberať a spraviť si porovnanie máte z čoho. Napriek tomu, že ich je dosť, ich podmienky a ponuky vôbec nemusia byť podobné. Niekde sa stretávať s rozšírenými poistnými limitmi, inde s rozšíreným poistným krytím atď. To má za následok aj iné ceny za PZP.
Niektoré poisťovne dokonca nekryjú len poškodených, ale v rámci tohto základného produktu kryjú aj niektoré havarijné rizika poisteného vozidla, vodiča alebo celkovej posádky. Preto si vyberajte na základe toho, čo skutočne potrebujete a využijete, nielen na základne najlacnejšej trhovej ponuky, ktorá pre váš konkrétny prípad nemusí byť dostačujúca.
Pokuty sa stále sypú
Napriek nariadeniu sa stále nájdu takí vodiči, ktorí toto zabezpečenie podceňujú. Policajné hliadky vám môžu za neuzatvorené PZP udeliť aj niekoľko stoeurovú pokutu. To by mohlo prekročiť aj niekoľkonásobok ročného zabezpečenia vozidla, dokonca aj havarijného. Tým by sa však pokutovanie neskončilo. Vyššiu, 3 330-eurovú pokutu by ste mohli zaplatiť aj na Obvodnom úrade. Ten vás môže za tento priestupok pokutovať aj niekoľko rokov po tom, čo sa skutok stal. Takže ak ste si vydýchli, pretože ste si povinné zmluvné poistenie zaobstarali skôr, ako sa o tom niekto dozvedel, ešte sa netešte.
Iný prípad, kedy by ste sa kvôli neplatnému zabezpečeniu vozidla nedoplatili by bol ten, kedy by ste spôsobili dopravnú nehodu alebo škodovú udalosť. Na základe vyššie uvedených poistných limitov by ste si milióny na odškodnenie poškodených museli hľadať z vlastných zdrojov. Preto jednoducho využite porovnanie poistenia a neriskujte.
Základnú charakteristiku, hoci aj najlacnejšieho PZP cez porovnanie by sme mali za sebou.